namazaalistir.com kapat
Aç Kapıyı Bezirgânbaşı

 Anasayfa 

 Kitapçığımız 

 Hadislerde Namaz 

 Namaz Sunuları 

 Namaz Resimleri 

 Çizgilerle Namaz 

 Kitap Listesi 

 İletişim 

   

Kitapçığımız yenilendi  Çocuklarımıza namaz eğitimi nasıl verilebilir  Çocuklara Namaz İbadetini Nasıl Öğretelim?   Okullara Mescid Yönetmeliği  Okul Vakitlerinde Namaz  7 yaşındayım namaza başlıyorum  Çocuklarımızı Camiye Alıştırma  Hediye ile namaza alıştırmak günah mı?  Bir kardeşimiz  Haydi Çocuklar Namaza -Kartal 

ANAMENÜ

KÖŞE YAZILARI

Çocuk ve Dua

Celal Çelik

Delikanlı Özür Dileriz

Celal Çelik

Petek Harita

Celal Çelik

Çocuklarla ilgili Hadisler

Caminin Bölümleri Bulmacası

Celal Çelik

Çocuklara Namaz İbadetini Nasıl Öğretelim?

Celal Çelik

Okul Vakitlerinde Namaz

Aç Kapıyı Bezirgânbaşı

Oyun: Aç Kapıyı Bezirgânbaşı

Oyunun amacı, namazın içindeki ve dışındaki farzlarını öğrenmek. 8 yaş ve üzeri için uygun olabilir.

 

* Öğrencilerden ikisi kapıcı olur. Biri namazın dışındaki farzları, diğeri içindeki farzlarını seçer. Ancak bunu kapıcılar ve öğreticiden başkası bilmemelidir. Kapıcılar el ele tutuşur, diğer çocuklar da kuyruk şeklinde dizilirler. Kuyruğun başındaki çocuk Bezirgânbaşı olur. Kapıcıların kolları yukarı kalkar, çocuklar sırayla altından geçerler. Bir taraftan da beraberce şu şarkıyı söylerler:

(Bezirgânbaşı) “Aç kapıyı bezirgânbaşı, aç kapıyı bezirgânbaşı”
(Kapıcılar) “Kapı hakkı ne verirsin, ne veririsin?”
(Bezirgânbaşı) “Arkamdaki yadigâr olsun, yadigâr olsun”

* Şarkı bitince kapıcılar denk gelen ilk öğrenciyi “Bir gelen” der, kısa süreliğine kolları arasına alıp serbest bırakırlar. İkinciyi “İki gelen” der, yine kolları arasına alıp serbest bırakırlar. Üçüncüyü ise “Dolaba giren” der ve kolları arasına alıp hapsederler. Öğretici sessizce bu öğrenciden namazın farzlarından birini söylemesini ister. Eğer dışındaki farzlardan birini söylediyse, öğrenciyi dışındaki farzları seçen kapıcının arkasına; içindeki farzlardan birini söylediyse, içindeki farzları seçen kapıcının arkasına geçirir. Oyun bu şekilde kuyruktaki öğrencilerin hepsi seçilene kadar devam eder. Sonunda ortaya bir çizgi çekilir. İki grup birbirinin bellerinden veya bir ipin uçlarından tutarak karşılıklı çekişirler. Çizgiyi geçen grup oyunu kaybeder.

** Namazın farzları yerine; bir kapıcı “İmanın Şartları”, diğer kapıcı “İslâm’ın Şartları”nı seçebilir. Bu oyun yeni bir ezberin talimi için de oynatılabilir. Çocuklar ebe olan çocukların kollarının altından geçerken topluca sure veya dua okunur. Toplu okuma bitince kim ebelerin kolları arasında kalırsa o da tek başına bir kere daha sure veya duayı okur.

 

22.12.2012 Tarihinde, Celal Çelik (celal) Tarafından Eklendi ve 1397 Defa Okundu .


 
 
 
 

ARAMA

 

ÜYE GİRİŞİ

HABERLER

Kitapçığımız yenilendi

Çocuklarımıza namaz eğitimi nasıl verilebilir

Kartal imam hatip ortaokulu, Soğanlık imam hatip ortaokulu ve Çakabey imam hatip ortaokulu okul aile birliklerinin organize ettiği öğrenci velilerine yönelik Namaz bilinci seminerlerinden ilki, 15 Mayıs 2014 Perşembe günü saat 19.00`da Kartal Anadolu İmam hatip konferans salonunda “Çocuklarımıza namaz eğitimi nasıl verilebilir.” gerçekleştirildi. Salon girişine namaz kılan çocuklarla ilgili sergi açıldı ve Namaz ile ilgili Kur’an-ı Kerim ayetlerinin okunmasıyla başlayan program, sinevizyon gösterimi ve konuşmacılar; Osman Süngü “Peygamberimizin Çocuklara namazı öğretmesi”, Celal Çelik, “Yaşlara göre namaz pratikleri” Özkan Öztürk “Çocukların camiye alıştırılması” konuları hakkında velileri bilgilendirmesiyle tamamlandı. Seminer sonunda tüm katılımcılara "Çocuklarımıza namaz eğitimi nasıl verilebilir.” kitapçığı dağıtıldı.Veliler seminerden çok faydalandıklarını ve memnun olduklarını belirttiler.

Çocuklara Namaz İbadetini Nasıl Öğretelim?

Okullara Mescid Yönetmeliği

Okul Vakitlerinde Namaz

7 yaşındayım namaza başlıyorum

7 YAŞINDAYIM NAMAZA BAŞLIYORUM

Çocuklarımızı Camiye Alıştırma

Hediye ile namaza alıştırmak günah mı?

Bir kardeşimiz

Haydi Çocuklar Namaza -Kartal

KİTAPLARIMIZ

ANKET


Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
Mükemmel
İyi
İdare Eder
Kötü

İSTATİSTİKLERİstatistikler Yükleniyor ..!

 Anasayfa 

 Kitapçığımız 

 Hadislerde Namaz 

 Namaz Sunuları 

 Namaz Resimleri 

 Çizgilerle Namaz 

 Kitap Listesi 

 İletişim 

Copyright © 2008-2009 .Tüm hakları saklıdır.
Sitede Yer Alan Fotoğraflar ve Yazılar İzinsiz Kullanılamaz.